W Bazylice Grobu Świętego na Starym Mieście w Jerozolimie rozpoczęła się w niedzielę renowacja kaplicy Bożego grobu, która zostanie rozebrana i złożona ponownie. Kustodia Ziemi Świętej podała, że przez cały okres prac miejsce to będzie otwarte dla pielgrzymów,” poinformował Gość Niedzielny.

Jednocześnie tygodnik podaje, że:

Od kilkudziesięciu lat tę budowlę zabezpieczały przed runięciem dodatkowe metalowe elementy ochronne. Było to konieczne, by utrzymać w całości konstrukcję złożoną z wielu bloków marmuru, którym nie służą ani liczne płonące świecie, ani oddechy tłumów wiernych podwyższające wilgotność powietrza. Większość elementów marmurowych zostanie oczyszczonych, naprawionych i z powrotem umieszczonych w budowli. Część najbardziej uszkodzonych będzie zastąpiona nowymi.

Prace konserwatorskie zostaną opłacone przez trzy wyznania chrześcijańskie, które sprawują opiekę nad Bazyliką Grobu Świętego. Są to:

Prawosławny Patriarchat Jerozolimy,

Kościół rzymskokatolicki (zakon franciszkanów)

oraz Apostolski Kościół Ormiański.

Renowacja zostanie również pokryta z funduszy publicznych i prywatnych.

W Bazylice Grobu Pańskiego każdego roku dokonuje się Cud Ognia Świętego. Jest to fenomen, który potwierdza wiele świadectw. Świadectwo ze 162 roku po Chrystusie mówi o tym, że w Jerozolimie podczas Nocy Paschalnej w kościele zabrakło oliwy do lamp. Ówczesny biskup Jerozolimy, Narcyz, polecił napełnić lampy wodą. Gdy tak uczyniono, stał się cud — lampy zapaliły się, a woda przemieniła się w oliwę. Cud Ognia dokonuje się zawsze w Jerozolimie w Wigilię Wielkanocną według obrządku prawosławnego.

W tym roku, Cud Ognia Świętego dokonał się o 13:31 czasu polskiego.

Jan Charbel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s