Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, znana potocznie jako Boże Ciało lub rzadziej Święto Ciała i Krwi Pańskiej jest w Kościele katolickim uroczystością liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu i jest to święto nakazane.


RYS HISTORYCZNY

W dniu Święta Bożego Ciała, wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, kiedy rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa.

Uroczystość Bożego Ciała z kolei ma charakter dziękczynny i radosny.

W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège.

W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi.

W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał:

„[…] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.”

Z uwagi na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a w konsekwencji uroczystość nie została ustanowiona.

Uroczystość wprowadził dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, potocznie nazwane Bożym Ciałem.

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa , które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca.

W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis).

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.


POLSKA

W Polsce po raz pierwszy uroczystość została wprowadzona przez biskupa Nankiera w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W chwili obecnej, w Polsce uroczystość Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

CUD EUCHARYSTYCZNY W LEGNICY

W tym roku, ks. bp. Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki, potwierdził fakt cudu eucharystycznego, który miał miejsce w parafii św. Jacka w Legnicy.

Jak podaje Radio Maryja:

25 grudnia 2013 roku w kościele św. Jacka w Legnicy podczas udzielania Komunii świętej na posadzkę spadła jedna z Hostii. Do Wydarzenia Eucharystycznego doszło po około dwóch tygodniach od momentu, kiedy złożono Ją w naczyniu z wodą w celu rozpuszczenia materii i uniknięcia profanacji. Jak mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik kurii legnickiej, na Hostii pojawiło się wówczas przebarwienie w kolorze czerwonym.

Pan Jezus daje nam znaki m.in. pod postacią cudów eucharystycznych, tylko my często jesteśmy jak niewierny Tomasz. Chcielibyśmy więcej dowodów, chcielibyśmy włożyć palec w Jego święte rany. Niektórym pewnie i to by nie wystarczyło.

Zapraszam do dzielenia się uwagami. Na wszystkie chętnie odpiszę.

Jan Charbel


Źródło: Fronda, Radio Maryja, Nasz Dziennik, Wikipedia, YouTube

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s