• Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w roku 1815 dla Rzymu i państwa kościelnego jako wyraz wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad Kościołem.

  • W roku 1959 na prośbę biskupów polskich zostało ono wprowadzone w Polsce.


Serwis informacyjny Opoka podaje, że:

Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa. Jak tylko zaczął rozwijać się kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Boskiego Syna nakazywała do Niej się uciekać we wszystkich potrzebach życia. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera więc w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci.

Pierwszym, który w historii Kościoła użył słowa „Wspomożycielka”, to św. Efrem, diakon i największy poeta syryjski, doktor Kościoła (+ 373). Według niego

Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych.

W zbliżonym okresie dziejów Kościoła, Maryję jako Wspomożycielkę rodzaju ludzkiego nazywa św. Grzegorz z Nazjanzu, patriarcha Konstantynopola, doktor Kościoła (+ ok. 390). Pisał on, że maryja jest

nieustanną i potężną Wspomożycielką.

Ponad 1400 lat później, odświeżony kult Matki Bożej Wspomożycielki rozpoczął św. Jan Bosko (1815-1888).

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych ustanowiono dekretem św. Kongregacji Obrzędów, z dnia 15 września 1815 r., jako wyraz wdzięczności papieża Piusa VII względem Matki Bożej za wyzwolenie z niewoli napoleońskiej.

Episkopat Polski uzyskał w 1958 r. dekret św. Kongregacji Obrzędów z dnia 4 grudnia 1958 r., którym było zezwolenie Jana XXIII na obchód tego święta. 5 października 1962 r. Wtedy też został zatwierdzony nowy formularz mszalny i brewiarzowy. W nowym już kalendarzu rzymskim święto to figuruje jako wspomnienie 24 maja.

Wielkimi czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki byli:

salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond,

kardynał Stefan Wyszyński.

5 września 1958 roku dzięki staraniom tego drugiego, Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o wprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim. Miało to na celu podkreślić, że naród polski wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny oraz mógł wymienić wiele zdarzeń, świadczących o szczególnej trosce Maryi w zakresie dziejów naszego narodu.

Nowenna do Maryi Wspomożycielki Wiernych

Ksiądz Bosko często powtarzał:

Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda!

Nie były to tylko pobożne słowa. Sam niejednokrotnie doświadczał w swoim życiu interwencji Maryi Wspomożycielki i dzięki Niej dokonywał wielu cudów.

Nowenna do Wspomożycielki ma charakter dziewięciodniowej modlitwy, dla uproszenia jakiejś szczególnej łaski. Ksiądz Bosko sam ułożył tekst nowenny i zalecał ją, zapewniając:

Praktyka, którą wam najbardziej zalecam, to ucałowanie medalika Najświętszej Wspomożycielki i wzywanie Jej pomocy aktem strzelistym: Maryjo Wspomożenie Wiernych, módl się za nami oraz pobożne odprawianie nowenny do Niej. Kto ufa Matce Bożej, nigdy nie dozna rozczarowania.

Przez 9 dni Nowenny prośbie o łaskę towarzyszą następujące modlitwy:

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu..

Chwała i dziękczynienie bądź w każdym momencie, Jezusowi w Najświętszym, Boskim Sakramencie.

Witaj Królowo Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj. Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy. Do Ciebie wzdychamy, jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto orędowniczko nasza, one miłosierne oczy na mas zwróć. A Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo.

Maryjo, Wspomożenie wiernych – módl się za nami.

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik strapiony staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.

Ksiądz Bosko, odprawiającym nowennę, zalecał następujące dyspozycje ducha:

nie pokładać nadziei w człowieku, a jedynie w Bogu;

swoją wiarę oprzeć na Chrystusie Sakramentalnym, który jest źródłem wszelkiej łaski, dobra i błogosławieństwa oraz na wstawiennictwie Maryi, w której Bóg pragnie okazać swoją moc i chwałę;

być gotowym przyjąć wolę Bożą.

Warunki odprawiania Nowenny są następujące:

sakramentalna Spowiedź i Komunia Święta;

ożywić swoją wiarę w Chrystusa Eucharystycznego i nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki Wiernych;

złożyć ofiarę na dzieło salezjańskie, lub apostolsko zaangażować się w dzieło wychowania młodzieży, jeśli otrzyma się upragnioną łaskę.

Uprzejmie proszę poniżej o Wasze komentarze i opinie.

Jan Charbel


Podziękowanie dla: brewiarz.pl † kosciol.wiara.pl † opoka.org.pl † selezjanie.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s