AscensionofChrist2
Wniebowstąpienie Pańskie (Benvenuto Tisi, 1520): Wikipedia.

„Czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, w tym roku jest to 8 maja, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Tym samym wyznaje wiarę, że Jezus Chrystus po swojej męce, która przyniosła światu odkupienie, wraca do domu Ojca i zasiada po Jego prawicy, uświęcając naturę człowieka,” podaje tygodnik Gość Niedzielny.

Na samym początku Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa razem z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego, natomiast rozdzielenie tych świąt nastąpiło ok. 370 roku.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego z wystroju świątyni usuwa się symbole wielkanocne: figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, paschał i czerwoną stułę, wiszącą na krzyżu,

podaje tygodnik.

Niektórzy czytelnicy mogli słyszeć o tradycji „topienia diabła”, która jest popularna w niektórych regionach Polski.
Kukła zrobiona ze słomy i szmat była okładana kijami i rózgami, a potem ku uciesze wszystkich topiona w wodach najbliższej rzeki. Czym zgromadzeni w prosty sposób dawali świadectwo o ostatecznym zwycięstwie Chrystusa nad szatanem.

Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. W dziesięć dni po Wniebowstąpieniu większość chrześcijan świętuje Zesłanie Ducha Świętego.

Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną (Dzieje Apostolskie 1:12). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął.

Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisują:

Ewangelia Marka 16:19,

Ewangelia Łukasza 24:50-51

oraz Dzieje Apostolskie 1:9-11.

Używana na zachodzie łacińska nazwa ascensio kładzie nacisk na to, że wniebowstąpienie Jezusa dokonało się własną mocą. Święty Augustyn podkreśla ten fakt stwierdzając, że:

„Nikt nie wstąpił do nieba poza Tym, który z nieba zstąpił, Synem Człowieczym, który jest w niebie”

(Sermo de Ascensione Domini).

Zmartwychwstanie Pana Jezusa to bez żadnych wątpliwości najbardziej doniosłe wydarzenie w dziejach ludzkości a Jego Wniebowstąpienie jest naturalną konsekwencją. Jezus Chrystus wraca do domu Ojca i możemy być pewni, że on tam jest. Przecież powiedział On do swoich uczniów:

«Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce.
A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie».

Cieszmy się dniem dzisiejszym. Pan Jezus przecież złożył nam obietnicę, a On nigdy nikogo nie zawiódł, nie zawodzi i nie zawiedzie. On jest drogą i prawdą i życiem.

Jan Charbel


Nie zapominajmy, że droga do Jezusa Chrystusa prowadzi przez Maryję a najprostszym sposobem dialogu z najukochańszą Matką naszego Pana jest Różaniec.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s