Święty Ogień zszedł o godzinie 13:31 polskiego czasu! Dziś prawosławna delegacja przetransportuje do Polski Święty Ogień. Dzięki temu płomień będzie obecny na nabożeństwach, które rozpoczną się dziś przed północą,” relacjonował w dniu wczorajszym serwis internetowy Rokroczny Cud Ognia w Jerozolimie.

Święty Ogień to zjawisko znane nie tylko ze starych łacińskich, greckich i arabskich manuskryptów. To współczesny Cud, którego rokrocznie doświadczają tłumy pielgrzymów zebranych w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę (30 kwietnia). Każdy kto kiedykolwiek uczestniczył w tym nabożeństwie, zostaje odmieniony na zawsze,

podaje serwis internetowy.

Prawosławni, którzy nie wybierają się do Ziemi Świętej, obserwują przebieg ceremonii Świętego Ognia w telewizji lub w Internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne.

Istnieje wiele świadectw potwierdzających Cud Ognia. Świadectwo z 162 roku po Chrystusie mówi o tym, że w Jerozolimie podczas Nocy Paschalnej w kościele zabrakło oliwy do lamp. Ówczesny biskup Jerozolimy, Narcyz, polecił napełnić lampy wodą. Gdy tak uczyniono, stał się cud — lampy zapaliły się, a woda przemieniła się w oliwę. Cud Ognia dokonuje się zawsze w Jerozolimie w Wigilię Wielkanocną według obrządku prawosławnego.

Zgodnie z relacją Marka Blaza SJ w serwisie Mateusz.pl

Obecnie nabożeństwo, podczas którego zstępuje Święty Ogień, sprawowane jest według z góry ustalonego porządku. W Wielką Sobotę rano w Bazylice Bożego Grobu gasi się wszystkie świece i lampy. Około godz. 11.00 strażnicy miejscy (m.in. Ormianie, Żydzi i muzułmanie) przeprowadzają kontrolę Grobu (np. czy nie ma wewnątrz zapałek, aby zapalić świece), po czym Boży Grób jest zapieczętowywany. Około południa przybywa prawosławny patriarcha jerozolimski albo biskup go reprezentujący. Do patriarchy prawosławnego dołączają czterej hierarchowie: ormiański, dwóch koptyjskich i syryjski. Całują oni patriarchę prawosławnego w rękę, a ten daje im błogosławieństwo na uczestniczenie w nabożeństwie. Ten zwyczaj wywodzi się z dekretów sułtanów tureckich mówiących o pierwszeństwie patriarchy prawosławnego przed wszystkimi innymi hierarchami chrześcijańskimi w Jerozolimie. W nabożeństwie tym nie uczestniczy patriarcha łaciński Jerozolimy.

Kościół rzymskokatolicki nie wypowiedział się oficjalnie na temat cudu „zstępowania” Świętego Ognia w Jerozolimie, natomiast prawosławni twierdzą, że zstępowanie Świętego Ognia w miejscu najważniejszym dla chrześcijan, jakim jest miejsce zmartwychwstania Chrystusa, jednoznacznie dowodzi, że ich wiara jest tą jedyną prawdziwą.

Z drugiej strony stwierdzenie, że

kościół rzymskokatolicki nie wypowiedział się oficjalnie na temat cudu „zstępowania” Świętego Ognia w Jerozolimie

nie jest prawdą według serwisu cudognia.pl, gdzie można znaleźć artykuł wraz z cytatami z manuskryptów łacińskich. 150 lat po tym jak błogosławiony papież Urban II stwierdził, że Święty Ogień to cud dokonywany przez Boga, papież Grzegorz IX zakazał udziału w ceremonii wszystkim katolikom określając zjawisko „kłamstwem”.

A jakie jest Twoje zdanie na powyżej przedstawiony temat? Z niecierpliwością czekam na komentarze oraz opinie.

Jan Charbel


Reklamy

8 uwag do wpisu “Cud Ognia Świętego w Jerozolimie: w tym roku dokonał się o 13:31 czasu polskiego

 1. Dlatego nie miejmy pretensji do Boga gdy za nasze grzeczne życie zyska kary,on cały czas puka do naszych drzwi a my nie odpowiadamy.Ten cód jest co roku a ile jest innych na całym świecie nawracajmy się codziennie.Amen

  Polubione przez 1 osoba

  1. Luiza, dziękuję za Twój komentarz. Bardzo dobre spostrzeżenia. Bóg często nawet puka w naszym życiu codziennym a my go nie zauważamy. Czemu? Bo brakuje nam wiary. Wiele razy w Ewangelii Pan Jezus uzdrawiał i podkreślał, że „twoja wiara Ciebie uzdrowiła”. Warto zatrzymać się nad tym, gdyby nasza wiara była prawdziwa, to bylibyśmy świadkami wielu cudów.

   Polubienie

 2. co to za cud, którego nie widać? co za problem zapalić lampkę wewnątrz grobu, nawet jeśli wcześniej „strażnicy przeszukali miejsce”. A patriarchę ktoś przeszukuje?

  Polubienie

  1. Moim zdaniem nie jest ważne czy to jest cud w ścisłym słowa znaczeniu. Cudem jest natomiast to, że ludzie w to wierzą a to zbliża ich do Boga, który czyni cuda w ich życiu. Wiara jest fundamentem tego, aby działy się cudowne rzeczy. Pan Jezus wiele razy dokonywał cudów, uzdrawiał i bardzo często podkreślał, że „Twoja wiara Ciebie uzdrowiła … idź i nie grzesz więcej”. Prawdziwe cuda dokonują się w sercach ludzi.

   Polubienie

 3. witam, zdanie ” Kościół rzymskokatolicki nie wypowiedział się oficjalnie na temat cudu „zstępowania” Świętego Ognia w Jerozolimie” nie jest prawdą. Na stronie cudognia.pl znajduje się o tym artykuł wraz z cytatami z manuskryptów łacińskich. 150 lat po tym jak błogosławiony papież Urban II stwierdził, że Święty Ogień to cud dokonywany przez Boga, papież Grzegorz IX zakazał udziału w ceremonii wszystkim katolikom określając zjawisko „kłamstwem”. W artykule cytowany jest artykuł O M. Blazy jako przykład szerzenia nieprawdy o braku oficjalnych wypowiedzi Kościoła Rzymskokatolickiego. Link z całym artykułem na ten temat:
  http://cudognia.pl/promowany/zakazpapieza/

  Polubienie

  1. Bardzo dziękuję za ten komentarz. Postaram się pózniej zaktualizować artykuł uwzględniając Tą ciekawą obserwację.

   Polubienie

  2. Uprzejmie witam. Zmiany do artykułu zostały naniesione uwzględniając komentarz. Jeszcze raz dziękuję za konstruktywny wkład w dyskusję.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s